Grand Forks, ND
10/13/2018











           Eastern Dakota Conference Cross Country Championships
                              Grand Forks, ND
                             October 13, 2018
                         JUNIOR HIGH BOYS - 3000m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.     34  Grand Forks Red River     (  11:37.9    58:09.2)
========================================
  1       2  Jonah Dafoe                     11:24.9     6   (  32) Kael Berberich                  12:45.6
  2       5  Zach Kraft                      11:34.1     7   (  43) Preston Diederich               13:04.3
  3       7  Grant Lelm                      11:38.6     8   (  69) Liam Pahner                     15:06.3
  4       9  Jake Jenkins                    11:43.8
  5      11  Hudson Flom                     11:47.8

  2.     52  Fargo Davies              (  11:47.6    58:57.9)
========================================
  1       1  Leighton Steidl                 11:11.3    12   (  39) Daniel Schwarz                  12:58.0
  2       4  Lucas Menke                     11:31.5    13   (  45) Rick Ping                       13:09.6
  3      14  Christian Dietz                 11:59.9    14   (  46) Aiden Anderson                  13:12.6
  4      16  Patrick Shen                    12:07.5    15   (  55) Sam Lei                         13:51.1
  5      17  Adam Brachman                   12:07.7    16   (  58) Nick Anderson                   13:56.3
  6   (  18) Jaray Touray                    12:15.3    17   (  61) Andrew Watson                   14:26.3
  7   (  21) Alex Hovdenes                   12:25.1    18   (  63) Jonah Heyer                     14:30.3
  8   (  26) Cole Brekke                     12:39.1    19   (  75) Charlie Giesmann                15:26.6
  9   (  27) Sam Lies                        12:39.9    20   (  80) Davis Johnson                   15:52.4
 10   (  31) Cooper Gray                     12:44.5    21   (  91) River Harmon                    20:14.3
 11   (  34) Ryan Zimmel                     12:45.9

  3.     71  Shanley                   (  12:01.6  1:00:07.8)
========================================
  1       3  Ethan Lantz                     11:31.5     6   (  36) Malachi Dalton                  12:55.1
  2      10  Eric Biver                      11:47.1     7   (  50) Andrew Holman                   13:29.4
  3      12  Mathias McAllister              11:53.4     8   (  51) Isaac Rohrich                   13:31.0
  4      22  Ethan Hansen                    12:26.2     9   (  88) Eli Barrett-Learn               18:45.9
  5      24  Adautos Isaac                   12:29.6

  4.    126  Fargo North               (  12:28.1  1:02:20.3)
========================================
  1      13  Jebediah Gossett                11:55.0     8   (  52) Tyan Nordstrom                  13:31.1
  2      20  Kyle Kramer                     12:23.6     9   (  59) Johann Zosel                    14:06.9
  3      25  Timi Shorunke                   12:30.2    10   (  64) Jordan Weston                   14:39.2
  4      33  Charlie Wicks                   12:45.6    11   (  71) James Weninger                  15:13.7
  5      35  Lucas Rutten                    12:45.9    12   (  87) Sam Boser                       17:58.3
  6   (  41) Jethro Nettum                   13:01.8
  7   (  44) Drew Kirkpatrick                13:08.2

  5.    128  Grand Forks Central       (  12:28.3  1:02:21.3)
========================================
  1       8  Jackson Finn                    11:40.4     6   (  49) Edison Lunski                   13:26.9
  2      15  Rylan Hoffman                   12:01.8     7   (  56) Keaton Rasmusson                13:55.6
  3      28  Cayden Reed                     12:39.9     8   (  73) Dylan Eltan                     15:18.8
  4      29  Ryan Harrison                   12:42.1     9   (  77) Bradley Salberg                 15:44.7
  5      48  Brody Kendell                   13:17.1

  6.    144  Cheney Middle School      (  12:35.1  1:02:55.5)
========================================
  1       6  Noah Yahnke                     11:37.2     6   (  57) James Selberg                   13:55.8
  2      19  Levi Rossman                    12:17.6     7   (  76) Gage Kluth                      15:31.5
  3      30  Caden Willows                   12:42.5     8   (  89) Gregory Dimmer                  18:54.5
  4      42  Nicholas Parries                13:04.1
  5      47  Ethan Bruley                    13:14.1

  7.    313  West Fargo Sheyenne       (  14:37.1  1:13:05.4)
========================================
  1      37  Ashton Jorgans                  12:56.0     7   (  81) David Geir                      16:02.2
  2      60  Hunter Nystrom                  14:20.1     8   (  82) Jackson Hawkinson               16:17.8
  3      70  Ryan Benson                     15:08.7     9   (  83) Aaron Birrenkott                16:42.3
  4      72  Austin Staffne                  15:18.4    10   (  84) Blake McWilliams                16:49.4
  5      74  Caiden Eriksson                 15:22.2    11   (  86) Maddox Wurzbacher               17:35.2
  6   (  79) Brody Black                     15:51.6

  8.    319  Devils Lake               (  16:06.8  1:20:34.0)
========================================
  1      23  Mason Haugland                  12:29.5     4      93  Ghost 1                         20:15.3
  2      53  Malcolm Stubbe                  13:44.9     5      96  Ghost 2                         20:16.3
  3      54  Simon Schlenker                 13:48.0

  9.    335  Fargo South               (  16:16.4  1:21:21.9)
========================================
  1      38  Brett Gulland                   12:57.1     4      93  Ghost 1                         20:15.3
  2      40  Brady Sivers                    13:01.6     5      96  Ghost 2                         20:16.3
  3      68  Parker Liedahl                  14:51.6

 10.    345  Valley City               (  15:12.7  1:16:03.3)
========================================
  1      62  Sam Borg                        14:26.5     5      85  Teddy Hochhalter                17:21.2
  2      65  Jayden Johnson                  14:41.3     6   (  90) Jaden Oestern                   19:29.2
  3      66  Parker Jacobson                 14:43.7
  4      67  Sam Meyer                       14:50.6

 11.    464  West Fargo                (  19:23.0  1:36:54.7)
========================================
  1      78  Tim Lipa                        15:47.5     4      98  Ghost 3                         20:17.3
  2      93  Ghost 1                         20:15.3     5      99  Ghost 4                         20:18.3
  3      96  Ghost 2                         20:16.3



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/21    362 Leighton Steidl           8 Fargo Davies              11:11.3  6:01 
    2   1/8     474 Jonah Dafoe               8 Grand Forks Red River     11:24.9  6:08 
    3   1/9     521 Ethan Lantz               8 Shanley                   11:31.5  6:11 
    4   2/21    349 Lucas Menke               8 Fargo Davies              11:31.5  6:11 
    5   2/8     486 Zach Kraft                8 Grand Forks Red River     11:34.1  6:13 
    6   1/8     296 Noah Yahnke               8 Cheney Middle School      11:37.2  6:14 
    7   3/8     488 Grant Lelm                8 Grand Forks Red River     11:38.6  6:15 
    8   1/9     440 Jackson Finn              8 Grand Forks Central       11:40.4  6:16 
    9   4/8     484 Jake Jenkins              8 Grand Forks Red River     11:43.8  6:18 
   10   2/9     507 Eric Biver                8 Shanley                   11:47.1  6:20 
   11   5/8     478 Hudson Flom               8 Grand Forks Red River     11:47.8  6:20 
   12   3/9     522 Mathias McAllister        8 Shanley                   11:53.4  6:23 
   13   1/12    384 Jebediah Gossett          7 Fargo North               11:55.0  6:24 
   14   3/21    329 Christian Dietz           8 Fargo Davies              11:59.9  6:27 
   15   2/9     445 Rylan Hoffman             8 Grand Forks Central       12:01.8  6:28 
   16   4/21    361 Patrick Shen              7 Fargo Davies              12:07.5  6:31 
   17   5/21    324 Adam Brachman             7 Fargo Davies              12:07.7  6:31 
   18   6/21    365 Jaray Touray              7 Fargo Davies              12:15.3  6:35 
   19   2/8     291 Levi Rossman              8 Cheney Middle School      12:17.6  6:36 
   20   2/12    389 Kyle Kramer               7 Fargo North               12:23.6  6:39 
   21   7/21    342 Alex Hovdenes             7 Fargo Davies              12:25.1  6:40 
   22   4/9     515 Ethan Hansen              8 Shanley                   12:26.2  6:41 
   23   1/3     303 Mason Haugland            8 Devils Lake               12:29.5  6:43 
   24   5/9     519 Adautos Isaac             8 Shanley                   12:29.6  6:43 
   25   3/12    401 Timi Shorunke             7 Fargo North               12:30.2  6:43 
   26   8/21    325 Cole Brekke               8 Fargo Davies              12:39.1  6:48 
   27   9/21    347 Sam Lies                  8 Fargo Davies              12:39.9  6:48 
   28   3/9     460 Cayden Reed               8 Grand Forks Central       12:39.9  6:48 
   29   4/9     442 Ryan Harrison             7 Grand Forks Central       12:42.1  6:49 
   30   3/8     294 Caden Willows             7 Cheney Middle School      12:42.5  6:49 
   31  10/21    336 Cooper Gray               7 Fargo Davies              12:44.5  6:51 
   32   6/8     472 Kael Berberich            7 Grand Forks Red River     12:45.6  6:51 
   33   4/12    410 Charlie Wicks             8 Fargo North               12:45.6  6:51 
   34  11/21    371 Ryan Zimmel               8 Fargo Davies              12:45.9  6:51 
   35   5/12    397 Lucas Rutten              8 Fargo North               12:45.9  6:51 
   36   6/9     509 Malachi Dalton            7 Shanley                   12:55.1  6:56 
   37   1/11    606 Ashton Jorgans            8 West Fargo Sheyenne       12:56.0  6:57 
   38   1/3     419 Brett Gulland             8 Fargo South               12:57.1  6:57 
   39  12/21    358 Daniel Schwarz            7 Fargo Davies              12:58.0  6:58 
   40   2/3     431 Brady Sivers              7 Fargo South               13:01.6  7:00 
   41   6/12    394 Jethro Nettum             7 Fargo North               13:01.8  7:00 
   42   4/8     290 Nicholas Parries          8 Cheney Middle School      13:04.1  7:01 
   43   7/8     476 Preston Diederich         7 Grand Forks Red River     13:04.3  7:01 
   44   7/12    388 Drew Kirkpatrick          8 Fargo North               13:08.2  7:03 
   45  13/21    354 Rick Ping                 7 Fargo Davies              13:09.6  7:04 
   46  14/21    315 Aiden Anderson            7 Fargo Davies              13:12.6  7:06 
   47   5/8     287 Ethan Bruley              8 Cheney Middle School      13:14.1  7:06 
   48   5/9     448 Brody Kendell             7 Grand Forks Central       13:17.1  7:08 
   49   6/9     452 Edison Lunski             8 Grand Forks Central       13:26.9  7:13 
   50   7/9     518 Andrew Holman             8 Shanley                   13:29.4  7:15 
   51   8/9     531 Isaac Rohrich             7 Shanley                   13:31.0  7:16 
   52   8/12    395 Tyan Nordstrom            8 Fargo North               13:31.1  7:16 
   53   2/3     313 Malcolm Stubbe            8 Devils Lake               13:44.9  7:23 
   54   3/3     309 Simon Schlenker           8 Devils Lake               13:48.0  7:25 
   55  15/21    346 Sam Lei                   7 Fargo Davies              13:51.1  7:26 
   56   7/9     459 Keaton Rasmusson          8 Grand Forks Central       13:55.6  7:29 
   57   6/8     292 James Selberg             8 Cheney Middle School      13:55.8  7:29 
   58  16/21    316 Nick Anderson             7 Fargo Davies              13:56.3  7:29 
   59   9/12    415 Johann Zosel              9 Fargo North               14:06.9  7:35 
   60   2/11    608 Hunter Nystrom            7 West Fargo Sheyenne       14:20.1  7:42 
   61  17/21    368 Andrew Watson             8 Fargo Davies              14:26.3  7:45 
   62   1/6     558 Sam Borg                  9 Valley City               14:26.5  7:45 
   63  18/21    341 Jonah Heyer               7 Fargo Davies              14:30.3  7:47 
   64  10/12    409 Jordan Weston             7 Fargo North               14:39.2  7:52 
   65   2/6     565 Jayden Johnson            7 Valley City               14:41.3  7:53 
   66   3/6     564 Parker Jacobson           7 Valley City               14:43.7  7:55 
   67   4/6     567 Sam Meyer                 7 Valley City               14:50.6  7:58 
   68   3/3     424 Parker Liedahl            8 Fargo South               14:51.6  7:59 
   69   8/8     490 Liam Pahner               7 Grand Forks Red River     15:06.3  8:07 
   70   3/11    598 Ryan Benson               7 West Fargo Sheyenne       15:08.7  8:08 
   71  11/12    408 James Weninger            8 Fargo North               15:13.7  8:11 
   72   4/11    611 Austin Staffne            7 West Fargo Sheyenne       15:18.4  8:13 
   73   8/9     439 Dylan Eltan               7 Grand Forks Central       15:18.8  8:13 
   74   5/11    601 Caiden Eriksson           8 West Fargo Sheyenne       15:22.2  8:15 
   75  19/21    331 Charlie Giesmann          7 Fargo Davies              15:26.6  8:18 
   76   7/8     289 Gage Kluth                7 Cheney Middle School      15:31.5  8:20 
   77   9/9     462 Bradley Salberg           7 Grand Forks Central       15:44.7  8:27 
   78   1/1     589 Tim Lipa                  9 West Fargo                15:47.5  8:29 
   79   6/11    600 Brody Black               7 West Fargo Sheyenne       15:51.6  8:31 
   80  20/21    344 Davis Johnson             7 Fargo Davies              15:52.4  8:31 
   81   7/11    602 David Geir                8 West Fargo Sheyenne       16:02.2  8:37 
   82   8/11    604 Jackson Hawkinson         7 West Fargo Sheyenne       16:17.8  8:45 
   83   9/11    599 Aaron Birrenkott          7 West Fargo Sheyenne       16:42.3  8:58 
   84  10/11    607 Blake McWilliams          7 West Fargo Sheyenne       16:49.4  9:02 
   85   5/6     562 Teddy Hochhalter          8 Valley City               17:21.2  9:19 
   86  11/11    612 Maddox Wurzbacher         8 West Fargo Sheyenne       17:35.2  9:27 
   87  12/12    376 Sam Boser                 7 Fargo North               17:58.3  9:39 
   88   9/9     506 Eli Barrett-Learn         7 Shanley                   18:45.9 10:04 
   89   8/8     288 Gregory Dimmer            7 Cheney Middle School      18:54.5 10:09 
   90   6/6     568 Jaden Oestern            12 Valley City               19:29.2 10:28 
   91  21/21    339 River Harmon              7 Fargo Davies              20:14.3 10:52