Grand Forks, ND
10/10/2020











                Eastern Dakota Conference XC Championships
                              Grand Forks, ND
                             October 10, 2020
                             VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    35  Red River                     
========================================
  1      3  Hunter McHenry             16:08.36 
  2      5  Dameon Zenawick            16:15.92 
  3      6  Broden Diederich           16:16.16 
  4     10  Matthew Rongitsch          16:34.07 
  5     11  Ryan Prusak                16:39.25 
  6   ( 16) Jonah Dafoe                16:58.89 
  7   ( 42) Tanner Schiller            18:21.86 

  2.    71  West Fargo Sheyenne           
========================================
  1      1  Jacob Knodle               15:32.63 
  2      4  Caeden Johnson             16:15.70 
  3      7  Aiden Johnson              16:20.58 
  4     23  Kamden Coles               17:16.91 
  5     36  Carter Ferber              17:55.44 
  6   ( 38) Michael Toy                17:59.44 
  7   ( 39) Justin Carlson             18:02.69 

  3.   108  Fargo North                   
========================================
  1      2  Caleb Yokom                15:58.84 
  2     17  Owen Sondag                16:59.05 
  3     18  Gabe Sagvold               17:06.33 
  4     30  Braxton Middaugh           17:39.83 
  5     41  Gus Hillmer                18:10.11 
  6   ( 43) Luke Yokom                 18:24.30 

  4.   116  Davies                        
========================================
  1     12  Regan Bosch                16:47.26 
  2     14  Drew Rempher               16:52.29 
  3     21  Jaray Touray               17:16.36 
  4     34  Carter Berney              17:46.29 
  5     35  Lucas Menke                17:46.61 
  6   ( 45) Sam Lies                   18:30.86 
  7   ( 50) Jack Robertson             18:46.90 

  5.   120  Grand Forks Central           
========================================
  1      9  Quinn Roehl                16:28.58 
  2     22  Zach Martin                17:16.69 
  3     24  Joe Williamson             17:22.59 
  4     32  Carter Elde                17:42.54 
  5     33  Adam Arnold                17:44.28 
  6   ( 40) Cayden Reed                18:06.47 
  7   ( 51) Tucker Vasichek            18:50.54 

  6.   149  Shanley                       
========================================
  1     20  Ben Ostlie                 17:13.33 
  2     25  Andrew Hultin              17:25.16 
  3     28  Conner Asche               17:30.49 
  4     29  Jonathon Asche             17:33.55 
  5     47  Noah Geffre                18:33.22 
  6   ( 58) Josh Boyko                 19:20.68 
  7   ( 59) Jeffrey Porter             19:24.72 

  7.   151  West Fargo                    
========================================
  1      8  Justin Smith               16:22.26 
  2     26  Nicholas Anderson          17:25.31 
  3     27  Lincoln Retzlaff           17:26.49 
  4     44  Landon Troftgruben         18:29.58 
  5     46  Levi Rossman               18:30.90 
  6   ( 52) Lane Dullum                19:09.58 
  7   ( 53) Noah Yahnke                19:11.10 

  8.   158  Devils Lake                   
========================================
  1     13  Brady Goss                 16:50.85 
  2     15  Gabriel Houle              16:57.33 
  3     19  Tyler Goss                 17:08.55 
  4     54  Jacob Vaagen               19:16.38 
  5     57  Adam Sobolik               19:19.12 
  6   ( 60) Ben Larson                 19:47.97 

  9.   247  Fargo South                   
========================================
  1     31  Michael Brunner            17:41.23 
  2     48  Abram Anderson             18:34.48 
  3     49  Nathan Hokstad             18:39.26 
  4     56  Tyler Hoang                19:17.25 
  5     63  Brady Sivers               20:40.79 

 10.   279  Valley City                   
========================================
  1     37  Corben Golovanoff          17:59.00 
  2     55  Keegan Couture             19:16.91 
  3     61  Trevor Fetsch              19:54.05 
  4     62  Luke Plagens               20:11.59 
  5     64  Connor Pfennig             21:08.18 



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                           Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ============================== ======= ===== 
    1   1/7     657 Jacob Knodle             12 West Fargo Sheyenne            15:32.7  5:01 
    2   1/6     480 Caleb Yokom              12 Fargo North                    15:58.9  5:09 
    3   1/7     552 Hunter McHenry           11 Red River                      16:08.4  5:12 
    4   2/7     656 Caeden Johnson           11 West Fargo Sheyenne            16:15.7  5:15 
    5   2/7     560 Dameon Zenawick          11 Red River                      16:16.0  5:15 
    6   3/7     548 Broden Diederich         12 Red River                      16:16.2  5:15 
    7   3/7     655 Aiden Johnson             9 West Fargo Sheyenne            16:20.6  5:16 
    8   1/7     633 Justin Smith             11 West Fargo                     16:22.3  5:17 
    9   1/7     528 Quinn Roehl              10 Grand Forks Central            16:28.6  5:19 
   10   4/7     556 Matthew Rongitsch        10 Red River                      16:34.1  5:20 
   11   5/7     554 Ryan Prusak              12 Red River                      16:39.3  5:22 
   12   1/7     242 Regan Bosch              11 Davies                         16:47.3  5:25 
   13   1/6     445 Brady Goss               10 Devils Lake                    16:50.9  5:26 
   14   2/7     429 Drew Rempher             10 Davies                         16:52.3  5:26 
   15   2/6     448 Gabriel Houle            12 Devils Lake                    16:57.4  5:28 
   16   6/7     547 Jonah Dafoe              10 Red River                      16:58.9  5:28 
   17   2/6     477 Owen Sondag               9 Fargo North                    16:59.1  5:28 
   18   3/6     476 Gabe Sagvold             11 Fargo North                    17:06.4  5:31 
   19   3/6     446 Tyler Goss               10 Devils Lake                    17:08.6  5:32 
   20   1/7     586 Ben Ostlie               12 Shanley                        17:13.4  5:33 
   21   3/7     432 Jaray Touray              9 Davies                         17:16.4  5:34 
   22   2/7     525 Zach Martin              11 Grand Forks Central            17:16.7  5:34 
   23   4/7     652 Kamden Coles             12 West Fargo Sheyenne            17:17.0  5:34 
   24   3/7     532 Joe Williamson           11 Grand Forks Central            17:22.6  5:36 
   25   2/7     582 Andrew Hultin            11 Shanley                        17:25.2  5:37 
   26   2/7     624 Nicholas Anderson        11 West Fargo                     17:25.4  5:37 
   27   3/7     630 Lincoln Retzlaff         11 West Fargo                     17:26.5  5:37 
   28   3/7     575 Conner Asche             12 Shanley                        17:30.5  5:39 
   29   4/7     576 Jonathon Asche           10 Shanley                        17:33.6  5:40 
   30   4/6     472 Braxton Middaugh         10 Fargo North                    17:39.9  5:42 
   31   1/5     498 Michael Brunner          12 Fargo South                    17:41.3  5:42 
   32   4/7     522 Carter Elde              11 Grand Forks Central            17:42.6  5:42 
   33   5/7     519 Adam Arnold              12 Grand Forks Central            17:44.3  5:43 
   34   4/7     241 Carter Berney            11 Davies                         17:46.3  5:44 
   35   5/7     249 Lucas Menke              10 Davies                         17:46.7  5:44 
   36   5/7     654 Carter Ferber            11 West Fargo Sheyenne            17:55.5  5:47 
   37   1/5     601 Corben Golovanoff         9 Valley City                    17:59.0  5:48 
   38   6/7     661 Michael Toy              12 West Fargo Sheyenne            17:59.5  5:48 
   39   7/7     650 Justin Carlson           12 West Fargo Sheyenne            18:02.7  5:49 
   40   6/7     527 Cayden Reed              10 Grand Forks Central            18:06.5  5:50 
   41   5/6     470 Gus Hillmer               9 Fargo North                    18:10.2  5:51 
   42   7/7     558 Tanner Schiller          11 Red River                      18:21.9  5:55 
   43   6/6     481 Luke Yokom               11 Fargo North                    18:24.3  5:56 
   44   4/7     634 Landon Troftgruben        9 West Fargo                     18:29.6  5:58 
   45   6/7     248 Sam Lies                 10 Davies                         18:30.9  5:58 
   46   5/7     631 Levi Rossman             10 West Fargo                     18:30.9  5:58 
   47   5/7     580 Noah Geffre              11 Shanley                        18:33.3  5:59 
   48   2/5     497 Abram Anderson           11 Fargo South                    18:34.5  5:59 
   49   3/5     500 Nathan Hokstad           10 Fargo South                    18:39.3  6:01 
   50   7/7     430 Jack Robertson           12 Davies                         18:46.9  6:03 
   51   7/7     530 Tucker Vasichek          12 Grand Forks Central            18:50.6  6:04 
   52   6/7     626 Lane Dullum              11 West Fargo                     19:09.6  6:11 
   53   7/7     637 Noah Yahnke              10 West Fargo                     19:11.1  6:11 
   54   4/6     454 Jacob Vaagen             12 Devils Lake                    19:16.4  6:13 
   55   2/5     599 Keegan Couture           12 Valley City                    19:17.0  6:13 
   56   4/5     499 Tyler Hoang              12 Fargo South                    19:17.3  6:13 
   57   5/6     452 Adam Sobolik              8 Devils Lake                    19:19.2  6:14 
   58   6/7     578 Josh Boyko               12 Shanley                        19:20.7  6:14 
   59   7/7     587 Jeffrey Porter           12 Shanley                        19:24.8  6:15 
   60   6/6     449 Ben Larson                8 Devils Lake                    19:48.0  6:23 
   61   3/5     600 Trevor Fetsch             8 Valley City                    19:54.1  6:25 
   62   4/5     606 Luke Plagens             12 Valley City                    20:11.6  6:30 
   63   5/5     504 Brady Sivers              9 Fargo South                    20:40.8  6:40 
   64   5/5     605 Connor Pfennig           11 Valley City                    21:08.2  6:49